Kozí colostrum pro posílení imunity

Odkazy na původní články v angličtině. Článek 1, článek 2.

Co je to kolostrum?

Kolostrum je hustá tekutina, která se v organismu matky produkuje jako prekurzor mateřského mléka. Lze se s ním setkat u člověka, koz a dalších savců. V těle matky se tvoří přibližně po dobu dvou dnů po porodu. Kolostrum bychom mohli  popsat jako potravu s geniálně vyváženým SLOŽENÍM PRO POSÍLENÍ IMUNITNÍHO SYSTÉMU, která dokáže účinně „nastartovat“ dosud nevyvinutou imunitu novorozeného mláděte. Přípravek CapraColostrum je jedinečný tím, že pochází z kozího mléka, tedy ze zdroje, který má k mateřskému mléku člověka blíže než masově vyráběné kolostrum kravské.  

Kolostrum zásobí organismus imunitními a růstovými faktory a většina jedinců je dobře snáší. Obsahuje řadu zdraví prospěšných složek, z nichž jsou nejdůležitější ty, které podporují imunitu a růst. Na jeho složení se podílí velké množství makro- a mikroprvků, např. cytokiny,  imunoglobuliny, laktoferin, růstové faktory, hormony aj. Všechny tyto elementy plní různé biologické úlohy, např.:

  • Cytokiny: Cytokiny jsou součástí imunitního systému. Jde o hormony, které řídí aktivní komunikaci mezi buňkami imunitní soustavy. „Bez komunikace není imunity.“  
  • Imunoglobuliny (IgA, IgD, IgE, IgG, IgM):  Imunoglobuliny jsou rovněž známy pod názvem protilátky. Tyto malé bílkoviny využívá imunitní systém k rozpoznávání a likvidaci cizích antigenů („vetřelců“).
  • Laktoferin: Napomáhá při vstřebávání železa a má antimikrobiální vlastnosti. Je rovněž součástí našeho imunitního systému.  
  • Růstové faktory (IGF-I, IGF-II, EGF): Jak již sám název napovídá, jde o látky, které napomáhají při udržování a růstu některých  tělesných tkání.
  • Růstový hormon: Samostatně nebo společně s růstovými faktory napomáhá růstu a podporuje činnost tkání gastrointestinálního traktu.

Užívání kolostra v kombinaci s probiotiky

Probiotika a  kolostrum byly předmětem zkoumání řady studií, ale až při nejnovějším výzkumu Časopisu pro aplikovanou mikrobiologii a biotechnologii vyšlo najevo, že mezi oběma prostředky existuje přirozená synergie. Studie z nedávné doby orientované tímto směrem prokázaly, že se celková životaschopnost některých probiotických kmenů a imunoglobulinů třídy IgG značně zvýšila v případě, že se kolostrum a probiotika užívala dohromady, oproti případu, kdy se konzumovala samostatně.   

Shrnutí: Doporučujeme užívat kolostrum v kombinaci s probiotiky, což přináší výraznější účinky na zdraví člověka než konzumace jednotlivých přípravků samostatně.

kozy na pastve, zdroj: pixabay.com
Kozy na pastvě, zdroj: pixabay.com

Vnitřní a zevní účinky:

Kolostrum má mimořádné účinky na zdraví člověka. Podporuje spalování tuků, budování svalové hmoty, tvorbu kolagenu a zpomaluje proces stárnutí.  Je to známý  protizánětlivý prostředek, tlumí bolest a působí antioxidačně. Doplňky stravy s obsahem kolostra často užívají sportovci, protože podporuje hojení a regeneraci svalstva, kůže a chrupavek. Kolostrum napomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu. Zmírňuje průběh průjmových onemocnění a pozitivně působí na žaludeční sliznici, střeva a trávení. Zvyšuje schopnost koncentrace a pozornost, likviduje bakterie, viry a parazity.

Ochrana před nemocemi:

Podle lékařského časopisu New England Journal of Medicine pomáhá kozí kolostrum v prevenci a při léčbě dlouhého výčtu onemocnění, včetně chorob způsobených salmonelami, bakterií E.coli, kandidami,  rotaviry, stafylokoky, streptokoky, bakterií H.pylori, kryptosporidiemi a dále u  trombocytopenie,  neurologickém onemocnění myasthenia gravis, chudokrevnosti, Gullian-Barrého syndromu, autoimunitního onemocnění lupus, roztroušené sklerózy, chronického únavového syndromu, revmatoidní artritidy, Crohnovy choroby,  fibromyalgie, AIDS a rakoviny. Za vysokou účinností kolostra stojí tzv.  „transfer faktor“, tj. záhadný informační prostředek, jímž se imunita z jednoho savce přenáší na jiného jedince. Tuto vlastnost poprvé v r. 1949 objevil Sherwood Lawrence při léčbě pacientů s tuberkulózou. Zjistil, že konzumace kolostra podpořila imunitu pacientů a urychlila proces hojení.  

Výhody kozího mléka oproti kravskému:

Kolostrum výrazně podporuje imunitní systém člověka, bez vedlejších účinků spojených s užíváním léčiv.

65% z celosvětové spotřeby  mléka představuje konzumace kozího mléka, jehož popularita se neopírá o rozsáhlé marketingové kampaně a velkorozpočtové reklamy.   

Kozí mléko se těší popularitě po celém světě z mnoha důvodů. Předně bychom si měli připomenout skutečnost, že každé mléko se tvoří jiným způsobem. Při prvním zkoumání nemusí být rozdíl mezi kravským a kozím mlékem zřejmý. Podrobnější rozbor však odhalí několik klíčových faktorů, které se významnou měrou podílejí na tom, jak mléko (kravské nebo kozí) ve svých různých podobách (stádiích) vyhovuje organismu člověka. Lidé jsou uzpůsobeni tak, aby jim nejméně v prvních šesti měsících po narození postačilo k životu pouze mateřské mléko.  Žádné jídlo na světě nepředčilo kvalitu mateřského mléka. To se prokázalo nejen v laboratořích, ale i v běžném životě. Ale co pak, po uplynutí těch několika prvních měsíců, když se člověk ocitá na prahu své další životní cesty? Proč bychom si měli vybrat kozí mléko spíše než oblíbenější a dostupnější výrobky z kravského mléka?

Níže uvádíme 5 důvodů, proč raději konzumovat kozí mléko než kravské:

  • 1. Kozí mléko má nižší alergizující potenciál.
  • 2. Kozí mléko je přirozeně homogenizované.
  • 3. Kozí mléko je stravitelnější.
  • 4. Kozí mléko jen zřídka vyvolává nesnášenlivost laktózy.  
  • 5. Kozí mléko lépe vyhovuje potřebám lidského organismu než kravské mléko. Za vším stojí biochemie a termodynamika. Z biochemického hlediska   obsahuje kozí mléko v porovnání s kravským  daleko vyšší množství základních mastných kyselin, např. kyselinu linolovou a  arachidonovou, a dále podstatně vyšší podíl vitaminů B6, A a niacinu. Kozí mléko je rovněž vynikajícím zdrojem  životně důležitého draslíku. A právě díky mimořádnému obsahu draslíku reaguje kozí mléko v organismu zásadotvorně, a kravské mléko s minimálním množstvím draslíku – kyselinotvorně.

Kam dále:

Prohlédnout produkt Kozí Colostrum na Hepatica.cz