Oregánový olej – všestranný pomocník I

Oregano

Vonná bylina běžně požívaná k ochucení těstovin i dalších pokrmů, je proslulé svojí všestranností v kuchyni. Ale věděli jste, že se dá také přeměnit na bylinný olej s širokou řadou prospěšných vlastností? Čtěte dál, abyste se o oreganovém oleji dozvěděli více.

Co je oreganový olej?

Oreganový olej se získává z listů a květů oregana (Origanum vulgare), vytrvalé, stále zelené křovinaté byliny, která patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Původem je z Evropy, i když roste v mnoha oblastech na celém světě. Rostlina dorůstá do výšky až 90 cm (35 palců) a má tmavě zelené listy, které jsou 2 až 3 cm dlouhé.

Starověcí Římané oregano hluboce uznávali a používali ho k různým lékařským účelům. Ve skutečnosti jeho název pochází z řeckých slov „oros“ a „ganos“, což jsou slova pro horu a radost nebo potěšení. Oregano doslova znamená „horské potěšení“. Bylo uctívané jako symbol radosti a bylo starověkou tradicí věnčit nevěsty a ženichy oreganovým věncem.

Je více než 40 druhů oregana, ale nejúčinnější je olej vyrobený z divokého oregana neboli Origanum vulgare, které je původní ve středomořských oblastech. Dejte si pozor na to, že mnoho olejů prodávaných v obchodech s potravinami není vyrobeno z tohoto druhu, a mohou mít jen malou až žádnou léčebnou hodnotu. Volte pouze oreganový olej vyrobený z Origanum vulgare a Thymus capitatus, druhu, který roste ve Španělsku.

Pro získání oreganového oleje se usušené květy a listy rostliny oregana sbírají, když je obsah oleje v rostlině nejvyšší, a pak se předestilují. Výsledný olej je zlatavé až tmavě žluté barvy, se silnou kořeněnou vůní.

Divoké oregano rostlina Origanum Vulgare

Použití oreganového oleje

Velmi doporučuji přidání oreganového oleje do vašeho arzenálu léčivých přípravků, protože má širokou řadu použití. Tento bylinný olej je silným antimikrobiálním přípravkem, který pomáhá ubránit se infekcím. Oreganový olej má také antibakteriální, antivirové antifungální vlastnosti.

Dalším ideálním použitím pro oreganový olej jsou:

Ošetření plísně z chodidel nebo nehtů. Dejte několik čajových lžiček oreganového oleje do mísy s vodou a namáčejte si v ní chodidla. Olej můžete také rozředit (smíchejte kapku oreganového oleje s čajovou lžičkou olivového nebo kokosového oleje) a pak ho nanést na vaše nehty nebo kůži.

Inhibice parazitů a infekcí. Rozřeďte olej (smíchejte kapku oreganového oleje s kapkou bázového oleje, jako např. kokosového) a dejte si ho pod jazyk. Podržte ho na několik minut a pak ho vyplivněte. Opakujte to alespoň 4x denně.

Zmírnění infekcí v čelních dutinách a rýmy. Dejte pár kapek oreganového oleje do hrnku odpařující se vody a pak tuto páru inhalujte.

Také doporučuji využití antiseptických vlastností tohoto bylinného oleje k čištění vaší domácnosti. Zde je jeden způsob: smíchejte čtyři kapky oreganového oleje s 10 kapkami citronového oleje a čtvrt šálkem bílého octa, a pak přidejte do kbelíku s vodou. Použijte tuto směs k otírání a čištění povrchů.

Zdroj článku: mercola.com


Kam dál?

Prohlédnout produkt 100 % oreganový olej Pure Oregano Oil z Hepatica.cz

Nebo vyzkoušejte kvalitní oregánový olej 20 % v olivovém oleji Oregar 30ml z nebo 20 % oreganový olej ve slunečnicovém oleji Nelfarma Oregano Classic 30ml z e-shopu Vitarama.cz