Schizandra – pro detoxikaci jater a nadledvinek

Autorka článku: Jillian Levy, ze dne 20. ledna 2016, odkaz na původní článek zde.

Potřebujete dodat energii, zlepšit trávení a mít pokožku odolnou proti projevům stárnutí? Pak se budete chtít jistě dozvědět něco o schizandře, bobulích s řadou léčivých účinků, které tradiční čínská medicína využívá už po tisíciletí. Proslula především schopností podpořit funkci jater a napomáhat při ochraně nadledvinek proti jejich vyčerpání. Účinnost rostliny však sahá i do dalších oblastí.

schisandra plod hepatica.cz
Klanopraška čínská – plod

Příznivé účinky schizandry

1. Potlačuje zánětlivé reakce

Vzhledem k vysoké koncentraci antioxidantů napomáhá v boji proti poškození způsobenému volnými radikály a omezuje zánětlivé reakce, které stojí u zrodu nemocí moderní doby, např. rakoviny, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. Volné radikály ohrožují zdraví člověka, protože jsou schopny aktivovat a deaktivovat některé geny, poškozují buňky a tkáně a urychlují proces stárnutí.

Díky své schopnosti příznivě působit na imunitní systém a proti zánětlivým procesům by schizandra mohla pozastavit rozvoj aterosklerózy (kornatění cév), vyrovnávat hladinu cukru v krvi, působit preventivně proti diabetu a zajišťovat v organismu acidobazickou rovnováhu.

Pokud jde o prevenci rakoviny, vědci izolovali biologicky aktivní látky lignany obsažené v schizandře (především schizandrin A), které se vyznačují chemoprotektivními účinky. Studie, v nichž se zkoumaly účinky rostliny na orgány, tkáně, buňky a enzymy, odhalily, že schizandra napomáhá řídit uvolňování bílých krvinek (leukocytů) při zánětech a podporuje regeneraci tkání. Navíc příznivě ovlivňuje faktory vedoucí k aktivaci trombocytů (krevních destiček), metabolismus, spotřebu kyslíku, tvorbu kostí a odolnost proti působení toxických látek.

Studie na zvířatech na onkologickém středisku „Memorial-Sloan-Kettering Cancer Center“ v New Yorku ukazují, že schizandra zvyšuje hladinu glutathionu a podporuje činnost glutathion reduktázy (antioxidačního enzymu) v játrech, usměrňuje zánětlivé cytokiny, aktivuje endoteliální syntázu oxidu dusnatého (eNOS), podporuje apoptózu (programovanou buněčnou smrt u nežádoucích buněk) a proliferaci (novotvoření) buněk.

2. Podporuje funkci nadledvinek, protože napomáhá organismu vyrovnat se s účinky stresu

Známá adaptogenní rostlina schizandra napomáhá přirozeně vyrovnávat hladinu hormonů, tj. schopnosti organismu čelit fyziologickým i psychologickým stresorům. Adaptogenní byliny a super zdravé potraviny (tzv. superfoods) se užívají už po tisíciletí k přirozené stimulaci odolnosti organismu vůči stresu, úzkosti, působení toxických látek, citové deprivaci, psychické únavě a duševním onemocněním. Schizandra se podílí na vyživování nadledvinek a potlačuje nadměrnou produkci „stresových hormonů“, např. kortizolu, a proto ji lze spojovat se zlepšením mentálních funkcí, fyzické zdatnosti a povzbuzením metabolismu.

V r. 2007 se na oddělení vědy a vývoje při „Švédském institutu pro výzkum rostlin“ („Swedish Herbal Institute“) zkoumaly účinky adaptogenních rostlin, včetně rozchodnice, ženšenu a schizandry, na hladinu stresem aktivované proteinkinázy (známé pod názvy SAPP nebo JNK), oxidu dusnatého (NO), kortizolu, testosteronu, prostaglandinů, leukotrienů a tromboxanů u krys. Vědci zjistili, že po dobu sedmi dnů, kdy se krysám pravidelně podávaly doplňky z adaptogenních rostlin působící proti stresu, měly krysy téměř ustálenou hladinu NO a kortizolu i při zvýšené stresové zátěži.

Ukázalo se, že díky svým inhibičním účinkům fungují adaptogenní rostliny jako přírodní antidepresiva s příznivým vlivem na činnost hormonů a funkce mozku v době, kdy organismu zažívá stres a únavu. Nelze opomenout souvislost mezi nižší stresovou zátěží a lepší funkcí imunitního systému. Čím více stresu zažíváme, tím hůře se bráníme nejrůznějším onemocněním. S pomocí adaptogenů organismus šetrně zachází s tělesnou energií, kterou pak využije na podporu funkce reprodukčního systému, regeneraci kůže, na podporu zraku, funkce kardiovaskulárního systému a k prevenci infekcí, např. chřipky, chronické sinusitidy (zánětu vedlejších nosních dutin) a běžného nachlazení.

3. Podporuje funkci jater a trávicí soustavy

Většina neoficiálních výzkumů schizandry se zaměřila na účinky rostliny na funkci jater, zejména na působení různých detoxikačních enzymů produkovaných v játrech. Má vynikající schopnost podpořit imunitní systém, protože napomáhá tvorbě enzymů, zvyšuje činnost antioxidantů, zlepšuje cirkulaci krve, trávení a odvádění odpadních látek z organismu. Vzhledem k tomu, že játra souvisejí se silnější imunitou, považuje se schizandra za rostlinu, která působí proti infekcím a poruchám trávicího traktu.

Desítky studií, které proběhly v posledních čtyřiceti letech, prokázaly účinnost schizandry při očistě jater, léčbě zápalu plic, prevenci vzniku vývojových vad v těhotenství, potlačování alergických projevů, akutních gastrointestinálních potíží, hypersekrece a hyposekrece žaludečních šťáv, chronické gastritidy a žaludečních vředů. V některých méně rozsáhlých studiích se uvádí, že může napomoci při léčbě chronické hepatitidy, zejména v kombinaci s další léčbou.

V randomizované, paralelně uspořádané studii kontrolované placebem, která proběhla v Číně na Oddělení zdravotnictví v nemocnici Tichnut Hospital, vyšlo najevo, že při užívání výtažků z bobulí schizandry v kombinaci se sezamovým semínkem se u pacientů zlepšila funkce jater a ztukovatění jater (steatóza). Čtyřicet osob se rozdělilo do skupiny, která užívala testovaný přípravek (4 tablety denně), a skupiny užívající placebo. Pozoroval se vliv na hladinu celkového bilirubinu, přímého bilirubinu, volných radikálů, celkový antioxidační stav, glutathion peroxidázu, glutathion reduktázu a časovou prodlevu oxidace lipoproteinů o nízké hustotě.

V porovnání s kontrolní skupinou schizandra znatelně zvýšila antioxidační kapacitu. Poklesly hodnoty u látek reagujících s kyselinou thiobarbiturovou, hladina volných radikálů a superoxidového anionu (radikálu) v krvi. Ve skupině, která užívala schizandru, se zvýšila hladina glutathion peroxidázy a glutathion reduktázy a zaznamenala se delší časová prodleva u oxidace lipoproteinů o nízké hustotě a markerů zánětu.

Studie z r. 2010, kterou publikovat Mezinárodní časopis pro klinickou farmakologii a léčbu (International Journal of Clinical Pharmacology and Therapeutics), přišla se zjištěním, že schizandra může prospět dokonce i pacientům po transplantaci jater, protože podporuje působení imunosupresiva s názvem Tacrolimus, užívaného proti tomu, aby organismus napadl transplantovaný orgán. U pacientů s transplantovanými játry se značně zvedla koncentrace Tacrolimu v krvi po požití výtažků ze schizandry oranžové (Schisandra sphenanthera). U skupiny užívající vyšší dávky schizandry oranžové se koncentrace Tacrolimu v krvi zvýšila v průměru o 339 % a u skupiny konzumující nižší dávky – o 262 %. Vzhledem ke zlepšení jaterní funkce se u všech pacientů znatelně omezily vedlejší účinky Tacrolimu, např. průjmy a zažívací potíže.

4. Ochrana pokožky

Schizandra je přírodní tonikum se schopností chránit pokožku před působením větru, slunečním zářením, alergickými projevy, dermatitidou, stresujícími vlivy okolního prostředí a hromaděním toxických látek. Klanopraška (schizandra) čínská (Schisandra chinensis) se díky svým protizánětlivým účinkům užívala k léčbě kožních onemocnění. Je třeba podpořit oficiální výzkum účinků schizandry na zdraví pokožky. Existuje studie na krysách z r. 2015, v níž vyšlo najevo, že výtažky ze schizandry potlačily otok ucha (tím, že se omezily projevy dermatitidy), infiltraci buňkami imunitního systému (imunocyty) a produkci cytokinu, což jsou markery zánětlivých kožních obtíží v organismu člověka.

5. Podporuje duševní výkonnost

Jedním z nejstarších způsobů je užívání schizandry na podporu bystré mysli a přílivu energie. Před staletími ji v Rusku konzumovali Nanajci (ruské etnikum), kteří podstupovali dlouhé plavby téměř bez odpočinku a s minimálním množstvím potravy. Praktici tradiční čínské medicíny ji používali jako přírodní prostředek na podporu mentálních dovedností, zvyšování koncentrace, motivace a vylepšení paměti.

Jednou z velkých výhod schizandry je skutečnost, že nedodává tělu energii podobným způsobem jako kofein, tj. uvolňováním různých stresových hormonů a ovlivňováním hladiny cukru v krvi. Jistě víte, že konzumace kofeinu, zejména v nadměrných dávkách, může vést k nervozitě, neklidu a nepravidelnostem srdečního rytmu, zatímco schizandra má opačné účinky. V zásadě navozuje pocit klidu, přestože potlačuje únavu.

Studie poukazují i na souvislost mezi užíváním schizandry a ochranou proti neurologickým a psychiatrickým poruchám, včetně neurózy, deprese, schizofrenie, úzkosti, alkoholismu, a dokonce i Alzheimerovy choroby.

6. Podporuje sexuální funkce

Výzkumy potvrzují, že schizandra má pozitivní vliv na plodnost a hormonální rovnováhu, podporuje libido, slouží jako prevence sexuálních poruch, např. impotence, a příznivě působí na rozmnožovací orgány, včetně dělohy. Je přínosem pro tvorbu hormonů, včetně estrogenu, napomáhá při léčbě kostí a příznivě ovlivňuje hustotu minerálů v kosti (BMD). Má tedy své místo v prevenci takových onemocnění jako osteoporóza, jíž jsou nejčastěji ohroženy starší ženy, protože se jim v organismu mění hladina hormonů.

Způsob užívání

Běžné formy užívání schizandry:

  • Suchý extrakt z plodů rozmixovaný s vodou na tinkturu, v poměru tekutiny (vody) k čistému výtažku) 1:6. Výtažky ze schizandry nebo tinkturu si můžete zakoupit již hotové. Užívá se 20-30 kapek denně. Dávku lze rozdělit do dvou, pokud vám to vyhovuje a užíváte ji při jídle.
  • Konzumace plodů rozdrcených na prášek nebo výtažků z plodů. Pokud na schizandru narazíte, můžete s klidem denně zkonzumovat až 3 g.
  • Užívání tablet nebo kapslí: Po doplňcích se poohlédněte na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou. Užívejte 1-3 g denně při jídle.
  • Ze schizandry lze připravit čaj, tonikum nebo víno. Poohlédněte se po vínech nebo čajích ze schizandry, nebo si čaj připravte sami spařením až 3 g schizandry horkou vodou a louhováním po dobu 40-60 min, a poté popíjejte. Zkuste přidat další léčivé byliny, např. zázvor, skořici, kořen z lichořeřišnice nebo kurkumu.

Působení schizandry

V tradiční čínské medicíně se schizandra odpradávna užívala k navození rovnováhy mezi silou jin a jang. Říká se o ní, že „uklidňuje srdce i duši“, protože má pozitivní vliv na činnost mozku, ledvin, jater a plic. Přestože ji celé generace bezpečně a účinně užívaly, proběhlo u schizandry jen velmi málo pokusů na lidech, těch, které by prokázaly její schopnost podpořit funkci jater, omezit výskyt steatózy (ztučnění jater) a bojovat proti viru chronické hepatitidy C. V jiných studiích se poukazuje na skutečnost, že jde o přírodní prostředek k uvolňování stresu. Příznivě ovlivňuje kognitivní výkonnost a potlačuje zažívací potíže po transplantaci jater.

Nejdůležitější aktivní složky schizandry:

  • schizandrin
  • deoxyschizandrin
  • schizandrol
  • karyofylen
  • citral
  • stigmasterol
  • antioxidanty, včetně vitaminů C a E

Schizandra je rostlina se složitější strukturou. Nabízí škálu mechanismů, jimiž její jednotlivé složky působí jako fytoadaptogeny s příznivými účinky na nervovou soustavu, sympatický nervový systém (sympatikus), endokrinní systém, imunitu, dýchací ústrojí, kardiovaskulární soustavu a gastrointestinální trakt. Výzkum ukázal, že schizandra potlačuje oxidační stres, který přispívá ke vzniku téměř všech chorob a má na svědomí poškozování zdravých buněk, tkání a orgánů.

Vyznačuje se také silnými antioxidačními účinky, které svědčí krevním cévám, hladkému svalstvu, uvolňování mastných kyselin do krevního oběhu (např. kyseliny arachidonové) a biosyntéze prozánětlivých sloučenin. V důsledku toho se ozdravují krevní buňky, tepny, krevní cévy a zlepšuje krevní oběh. Tím se vysvětluje, proč schizandra zvyšuje vytrvalost, přesnost pohybu, duševní výkonnost, plodnost a pracovní nasazení při stresu.

Podle zprávy publikované v Časopisu pro etnofarmakologii (Journal of Ethnopharmacology) se v řadě farmakologických a klinických studiích z období posledních padesáti let uvádí, že schizandra podporuje fyzickou výkonnost a chrání organismus před účinky stresu a působením široké škály škodlivých faktorů. V dalších studiích se mezi mnoha účinky rostliny poukazuje také na podíl na obraně proti zánětu, detoxikaci organismu od těžkých kovů, zlepšení stavu při ztrátě hybnosti, tepelném šoku, popáleninách, omrzlinách, hormonálních poruchách a chorobách srdce.

Ve studii, kterou zveřejnilo Oddělení korejské medicíny na soulské univerzitě Dongguk University, se zjistilo, že plody schizandry příznivě působí na střevní mikroflóru, protože pomáhají při ochraně organismu před různými rizikovými faktory spojenými s metabolickým syndromem a potenciálním nárůstem hmotnosti. Vědci, kteří po dobu 12 týdnů zkoumali markery metabolických poruch u 28 žen s nadváhou v randomizované, dvojitě zaslepené studii kontrolované placebem, objevili, že oproti skupině užívající placebo schizandra prokázala větší vliv na metabolismus tuků a tvorbu střevní mikroflóry, což vedlo ke snížení objemu pasu, množství tělesného tuku a podpoře normální hladiny glukózy a triglyceridů v krvi. Schizandra příznivě ovlivnila bakterie (bakteroidy) střevní mikroflóry, což významnou měrou přispělo k redukci tukové hmoty. Dále potlačila činnost bakterií rodu Ruminococcus, což vedlo k optimalizaci hladiny cholesterolu HDL („hodného“ cholesterolu) a poklesu hodnoty glykémie nalačno.

Možné interakce a vedlejší účinky schizandry

U zdravých dospělých jedinců se nezjistily žádné vedlejší účinky. Je však pravda, že většina studií zkoumajících účinky schizandry probíhala na zvířatech, a nikoli na lidech. V současné době se schizandru nedoporučuje užívat v těhotenství, protože se dostatečně neprozkoumaly její účinky u gravidních žen. Je možné, že schizandra může ovlivnit způsob, jímž organismus vstřebává různá léčiva nebo doplňky. Pokud vám tedy lékař předepsal jakoukoli medikaci, konzultujte užívání schizandry s ním. V některých studiích se také přišlo na to, že se vzájemně ovlivňují účinky schizandry a léky na rakovinu. Vzhledem k působení rostliny na způsob, jímž játra různá léčiva zpracovávají, se může zvýšit riziko intoxikace nebo potlačit účinky životně důležitých léčiv.

Shrnutí

  • Schizandra je druh rostliny s léčivými plody, která nabízí nesčetné ozdravné účinky. V tradiční čínské medicíně se využívá již po tisíciletí.
  • Přínosem schizandry je schopnost potlačovat záněty, podpořit funkci nadledvinek (díky tomu se organismus lépe vypořádá s účinky stresu), příznivě ovlivňovat činnost jater a trávicího traktu, chránit pokožku, pozvednout duševní výkonnost a podpořit sexuální funkce.
  • Lze ji užívat jako tinkturu, v podobě prášku nebo výtažků z plodů, využít doplňky ve formě tablet nebo kapslí, připravit z ní čaj, tonikum nebo dokonce víno.
  • Plody se vyznačují pěti různými chutěmi: hořkou, sladkou, kyselou, slanou a chutí „umami“.
  • Vzhledem k tomu, že příznivě působí téměř na všechny orgány v těle (z pohledu tradiční čínské medicíny tedy na všech 12 meridiánů) má široké uplatnění a přínos. Tradiční čínská medicína ji považuje za bylinu, která uvádí do rovnováhy všechny tři „poklady“ v organismu člověka: energii QI, esenci JING a ducha SHEN.