Seznamte se s čagou, zdraví prospěšnou parazitující houbou

Autor článku: Jessica Ederer, JD, CPT, FNS, RYT

Rezavec šikmý (známý rovněž pod ruským lidovým názvem „čaga“) se konečně zaslouženě dostává do ohniska zájmu, a to především díky svým možným příznivým účinkům. Narazíte na něj téměř všude, ať už v kávě, čaji nebo moderním potravinovém doplňku.

Kladete si možná otázku, proč vzbuzuje tolik pozornosti? Mohou houby skutečně ovlivňovat zdraví člověka? Tím si můžete být zcela jisti. Než přistoupíme ke zdravotním účinkům této houby, uveďme o ní několik zajímavostí.

Odkud houba pochází?

Rezavci (houbě čaga) svědčí chladnější podnebí v oblastech Sibiře, Aljašky, Ruska, Skandinávie, Kanady a některých částech USA. Roste zejména na břízách, na nichž se po 10-20 letech vytvářejí pevné útvary přiléhající ke stromu.

Přestože tyto houby nepatří k těm nejhezčím (představte si ohořelé uhlíky ulpívající na kmeni stromu), spíše než vzhled a body na soutěži krásy nás budou zajímat jejich plodnice.

Je zajímavé, že i přes nesčetné možné příznivé účinky na lidský organismus se čaga považuje za houbu parazitující na stromech. Ke svému přežití potřebuje hostitele, a proto ji nikdy nesklízejte z odumřelé dřeviny.

Tradiční využití

Čaga se po staletí využívala v Rusku a severoevropských zemích v tradičním bylinkářství a lidové medicíně. Ve staroruštině výraz „čaga“ vlastně označoval „houbu“.

Existuje domněnka, že počátky využití čagy jako užitečné houby sahají až do období Starověkého Říma, kdy Římané přiváželi břízy z Evropy. Čaga se tradičně nastrouhala na jemný prášek, z něhož se pak připravoval bylinkový čaj.

Jak nám rezavec šikmý může pomoci?

Této houby bychom si měli vážit. Neměla to totiž vůbec snadné. Dokážete si představit, že byste v mrazivém počasí byly roky přilepeni ke kmeni stromu a usilovali o přežití?

Také rostliny, stejně jako lidé, potřebují fungující imunitní systém k tomu, aby přežily.

Účinky na organismus člověka: je bohatá na biologicky aktivní látky, jimiž může vylepši kvalitu nejen svého vlastního, ale i vašeho života!

Níže uvádíme alespoň několik ze zdraví prospěšných složek obsažených v houbě čaga :

  • betaglukany
  • antioxidanty
  • melanin
  • triterpeny
  • polyfenoly

Nyní, když jste odborníci na dějiny čagy, můžeme přistoupit ke zdravotním účinkům této zvláštní, pozoruhodné houby.

Chaga – kousky houby

1. Posiluje imunitní systém

Dokonale fungující imunitní systém je základním kamenem zdravého organismu člověka.

Jedním z nejznámějších zdravotních účinků čagy je schopnost podpořit zdravou funkci imunitního systému. Za tímto účinkem konkrétně stojí složky označované jako polysacharidy.

2. Stimuluje přirozenou protizánětlivou odpověď organismu

Chcete-li, aby váš organismus optimálně fungoval, je rozhodně na místě podpořit jeho přirozené protizánětlivé procesy. Houby, k nimž se řadí i čaga, se užívaly po celá tisíciletí na podporu imunity a protizánětlivých systémů a zůstávají nadále předmětem vědeckého studia.

Výzkumy na zvířatech a zkumavkové testy poukázaly na schopnost čagy stimulovat protizánětlivé systémy a funkci buněk imunitního systému u myší a krys.

3. Podporuje normální činnost srdce

Udržování tohoto životně důležitého orgánu v dobré kondici je klíčem k dlouhověkosti a naplněnému životu.

Čaga může několika důležitými způsoby napomáhat k normální činnosti kardiovaskulárního systému, včetně toho, že podporuje optimální hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Zánět také úzce souvisí se zdravím srdce. Čaga obsahuje řadu zdraví prospěšných složek, které mohou stimulovat nejen imunitní systém, ale i protizánětlivé systémy.

4. Napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi

Normální hladina krevního cukru úzce souvisí s celkovým zdravotním stavem člověka. Ve studiích se uvádí, že doplňky z čagy optimalizovaly hladinu krevního cukru u myší.

Jak užívat čagu?

Nyní jsme se dozvěděli vše o příznivých účincích čagy na lidský organismus. Jistě vás zajímá, jak tuto neobyčejnou houbu můžete zařadit do běžného života.

Naštěstí je stále více společností, jimž neunikly módní trendy kolem čagy. Vyrábějí čaje a doplňky, díky nimž se tato houba velmi snadno může stát součástí vaší každodenní rutiny.

Při výběru doplňku z čagy, ať už v podobě prášku nebo kapslí, se ujistěte, že jde o přípravek té nejvyšší kvality.

Ke svému růstu a k tomu, aby si zachovala své výživové hodnoty, potřebuje tato houba živého hostitele. Pokud se čaga sklízí z mrtvého stromu, nemá již téměř žádné výživné látky. Houby také mohou absorbovat řadu nečistot, a proto se ujistěte, že se čaga, kterou kupujete, sklidila v divoké přírodě, mimo silně znečištěné oblasti. Chcete-li si ji opravdu nasbírat sami a připravit si svůj vlastní houbový čaj, tím lépe pro vás.

Níže uvádíme několik tipů:

Čagu sklízejte z živého stromu, a poté ji dobře rozemelte na prášek, abyste využili všechny její aktivní složky.

Prášek z čagy namáčejte asi hodinu ve studené vodě, a poté ho povařte na mírném ohni přibližně další hodinu. Pozvolnou změnou teploty se do vody uvolní všechny aktivní látky.

Odvar přeceďte a zkonzumujte. Dobrou chuť!

Než zcela propadnete kouzlu této houby, mějte prosím na paměti, že se u ní neurčila žádná standardizovaná forma ani dávkování, a proto se před užíváním čagy, stejně jako u jiných léčivých bylin, poraďte s poskytovatelem zdravotní péče, a to zvláště v případě, pokud užíváte léky.

Zdroj článku: chaga-mushroom-benefits